تالش ،دیار ناشناخته ها

عکس،مطلب ،یادداشت،خبر،...
 
شالیزاری در ارتفاعات روستای بابا لو محله مناطق شهر حویق.21 تیر ماه 1392

ub87qxcd0z8k50q7e24w.jpg

 

دیدنی های طبیعی و تاریخی و فرهنگی

استان گیلان

  قبل از مهاجرت اقوام آريايي به ايران، صفحات شمالي ايران يعني نواحي جنوب درياي مازندران، مسکن اقوامي مانند کادوسيان، آماردها، کاسپيان و تپوري ها و ... بود. استرابن که در40ق. م تا40 ميلادي مي زيست اقوام گلامي، کادوس، ماردي و بعضي قبايل گرگاني را ساکنان نواحي شمال کوه پراخواتراس (البرز) دانسته است.

در گذر زمان اعراب کادوسيان را طيلسان خواندند. بعدها اين نام نيز تغيير يافت و امروزه آنها را تالش يا تالشان مي نامند.

در اوستا بارها از ناحيه گيلان به عنوان "ورن" يا ورن چهارگوش" نام برده شده است. در فرگرد اول، ونديداد گيلان را محل تولد فريدون دانسته و آمده است: "چهار دهمين کشوري که من (اهورا) بيافريدم ورن چهارم گوشه باشد در آنجايي که فريدون کشنده اژي دهاک تولد يافت".

تاريخ گيلان با تكيه بر پاره اي اشاره ها و كاوش هاي باستان شناختي به دورة پيش از آخرين يخبندان (بين 50 تا 150 هزار سال پيش) مي‌رسد.

با مهاجرت آريايي ها و ديگر اقوام به اين سرزمين، از آميزش مهاجران و ساكنان بومي منطقه، قوم هاي جديدي پديد آمـدند كه در اين ميان دو قوم گيل و ديلم اكثريت داشتند. از همان آغاز، فرمانروايان اين قوم ازآزادي كامل برخوردار بوده اند و هيچ گاه در برابر بيگانگان و يا در مقابل حكمان ديگر، تسليم نشده اند و حتي به اطاعت دولت ماد در نيامده‌اند..ادامه مطلب

 

 در قـرن ششم پيـش از ميلاد،‌ گيلانيان با كوروش هخامنشي متحد شدند و دولت ماد را سرنگون كردند. در زمان ساسانيان، گيلان استقلال خود را از دسـت داد و اردشير بابكان به ياري ارتشي مركب از 300 هزار مرد جنگي و نزديك به 10 هزار سواره گيلان را تسخير كرد.

پس از پيروزي عرب هاي مسلمان بر ايرانيان،‌ گيلان به مأمن علويان تبديل شد. در حدود سال 290 هجري قمري، مردم گيلان و ديلم كم كم به مذهب علويان روي آوردند و در گسترش آن نيز كوشش بسيار كردند.

 

ادامه مطلب |  

۱۳۹۲/۴/۱۸

 میراث‌‌فرهنگی درحال‌حاضر حساس‌‌ترین برهه تاریخی را طی می‌کند و آسیب‌هایی که در این 8 سال( دولت نهم و دهم) وارد شده به‌اندازه جنگ‌ تحمیلی دوم بوده است.ادامه مطلب

ادامه مطلب |  

ex4hml1wwve0cfs2nm.jpg

 
lenqnni1pqdaebysxsce.jpg

در تصویر، وضعیت شالیزار های منطقه تالش در اواسط تیر ماه را نشان می دهد.در تیر ماه عملیات مبارزه با آفت ساقه خوار انجام می شود و خوشه های برنج در این فصل به آب کافی و گرمای زیادی نیاز دارند تا به رشد کافی رسیده و بالاخره به گل دهی و خوشه دهی برسند.
در ضمن این عکس مربوط به شالیزار های تسطیح شده املاک بازار خطبه سرا است که، برای آبیاری آن علاوه برآب های جاری رودخانه ها ،از آب چاه عمیق  به عنوان کمکی ،برای آبیاری استفاده می شود.

 
  متن کامل در ادامه مطلب
ابشار کردعلیا
 

ادامه مطلب |  
متن کامل در ادامه مطلب
 آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ

 این آبشار در غرب روستاى آب‌ملخ و در فاصلهٔ ۶۰ کیلومترى شهر سمیرم قرار دارد.

ادامه مطلب |  
عکسی از مسجد قدیمی و باغ علفزار مسجدِییلاقِ برزبیلِ خطبه سرای تالش .

این مسجد سابقه ای بیش از ۱۰۰ سال داردقبل از ساخت این مسجد به این شکل ،بصورت چادرگاه و پوری گاه بوده و ساخت بنا در حدود سالهای 1300 به بالا بوده و در دهه 60 (حدود سالهای 1353 )سقفش با چوب تعمیر شد و در تاریخ حدود 1388 هجری خورشیدی سقف مسجد با حلب نوسازی شد.

عکس در تاریخ اردی بهشت 1392 گرفته شده است.

qb6olpv65n1a1eo736rf.jpg

 
مرگ خواهر دردناک است.
80618srtvqohnb211jqq.jpg

آرام و بی صدا به خواب ابدیت رفت. خواهرم را میگویم!

نمیخواستم چیزی بنویسم. نمیتوانستم چیزی بنویسم. خبر باور نکردنی بود. مرگ تنها خواهرم! فقط ۳۳ سال داشت!

24 ساعت بعد از شنیدن خبر، تماسهای متعدد با ایران جهت صحت و سقم خبر، .....

ادامه مطلب

ادامه مطلب |  
اول تا سوم ابتدایی

تاريخ :20/01/85
نويسنده : علی ملیحی پور
 
 

من از اول تا سوم دبستان را طی سالهای تحصیلی 54-1353 تا 56-1355 در دبستان دولتی رشدیه لیسارا واقع در خطبه سرا از حومه تالش گذراندم. با توجه به اینکه لیسارا محله از کنار جاده اصلی تالش-آستارا (بازار خطبه سرا) شروع شده و در امتداد یک رودخانه تا کیلومترها به عمق جنگل ادامه می یاید دبستان ما جایی دربین این مسیر ساخته شده بود طوریکه در فاصله حدود 4 کیلومتری از جاده تالش-آستارا (بازار) و حدود 8 کیلومتری از محل اصلی سکونت ما (واقع در بالامحله لیسارا) قرار میگرفت. در نبود جاده ماشین رو و وسیله نقلیه در آن زمان ما مجبور بودیم هر روز مسافت حدوداً 8 کیلومتری منزل تا دبستان را پیاده رفت و آمد کنیم.

بقیه در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  

 
eupiqpd5r7xpsd01s.jpg

بقعه شاه میل لرزان

این بقعه در دهكده شاه میل لرزان خطبه سرا واقع و مدفن “امام سلطان محمود شاه دینوری” از اولاد امام زین العابدین (ع) است. این بقعه به دلیل لرزش ستون چوبی از جنس صندل كه در اتاق حرم قرار دارد و دارای لرزش است، چنین نام گرفته است. اتاق آرامگاه در وسط قرار دارد و ایوان هایی در اطراف آن واقع است. اتاق حرم از داخل ، هشت ضلعی و دارای گنبدی است كه در داخل آن آیات قرآنی نوشته شده است. در قسمت بالای گنبد نقش ترنج 18 قسمتی دیده می شود. صندوق بقعه دارای گره چینی مشبك حصیری و طرح های حكاكی است.

از تزیینات بنا می توان از ستون های چوبی یخ زده و سرستون دار نام برد. زنجیر چوبی و قندیل چوبی بقعه از كارهای چوبی منحصر به فرد استان است. در شمال بنا مسجدی نیز وجود دارد.

منبع :تبیان


توضییح:طبق گفته های معمرین روستای شامیلرزان ،چوب صندل که در زمانهای گذشته  به بقعه  سلطان محموددینوری هدیه شده بود به سرقت رفته است وچوب موجود در کنار مقبره مربوط به چوبهای درختان محلی هست که در میان پارچه های نذری قرار داده شده است .

 
درخت کهنسال سرخدار خطبه سرا،دریکی از روستا های بالا دست خطبه سرا (روستای بنون) قرار دارد.این درخت زیبا و کهنسال احتیاج به حمایت و حفاظت بیشتری دارد. برای حفظ و نگهداری  و برای معرفی این درخت کهنسال  تاکنون هیچ اقدامی نشده   و متاسفانه در چند سال اخیر در اثر بی احتیاطی راه سازان مسیر ییلاقی ،قسمتی از خاک اطراف این درخت برداشته شده واحتمال سقوط  و نابودی آن هیچ بعید نیست و از مسولین تقاضا داریم برای جلوگیری از خطر سقوط و نابودی این  میراث زنده و شاهکار خلقت آفرینش ،کاری بکنند.
1s3k58rrb5ymeu9dqf2.jpg

درخت سرخدار، یکی از گونه های باارزش جنگلهای شمال کشور است این درخت ، دارای برگهای سوزنی شکل و همیشه سبز است و از گونه های کمیاب منطقه بوده واز نظر قانونی قطع این نوع ازدرختان ممنوع می باشد وچون این درختان در جنگلهای دور از دسترس قرار گرفته اند ،همیشه مورد هجوم سود جویان قرار گرفته اند، بطوری که در طی چند دهه اخیر ،درختان  سرخدار جنگلهای لیسارا محله توسط عده ای سود جو قطع  و نیست و نابود شدند و علت اصلی قطع این درختان با ارزش هم به خاطر چوب بسیار مقاوم این درخت در برابر پوسیدگی می باشد .

نام محلی درخت سرخدار در منطقه خطبه سرای تالش که زبان مرسوم این منطقه تالشی و ترکی می باشد ،به سر دُر ( سر دور )معروف می باشد . درجنگلهای منطقه، درختان سرخدار به ندرت مشاهده می شود ودر اطراف درخت کهنسال روستای بنون، درختان دیگری هم بودندکه توسط عده ای سود جوی غافل قطع شدند و درخت سرخدار زیبایی هم در مسیر راه مالرو جاده ییلاقی بود و مردم منطقه بنا به اعتقادات قدیمی به آن احترام می گذاشتند و پارچه های نذری را بر شاخه های آن آویزان می کردند که متاسفانه، در اثر تبلیغات نادرست بنام دفاع از دین و مذهب باعث شد تا عده ای بخاطر هیچ این درخت زیبا را ریشه کن کنند .


o80q6ag22ym7y637cd2v.jpg

درخت سرخدار در کنار جاده ییلاقی خطبه سرا قرار دارد ونزدیکترین مسیر   دسترسی به این منظقه بدین شرح میباشد:

 شهرستان تالش _25کیلومتری شهرستان تالش بطرف آستارا_دهستان خطبه سرا_روستای بنون مشایخ

روستای بنون مشایخ تقریبا در 13 کیلومتری دهستان خطبه سرا بطرف جنگلهای تالش قرار گرفته شده ودرخت کهنسال سرخدار در سه راهی شامیلرزان و جاده ییلاقی در نزدیک کافه کبابی اریس قرار گرفته است.

بر روی عکس کلیک کنید.
ehjvrlqefytwp28mx6zl.jpg
روستای بنون علاوه بر درخت کهنسال سرخدار ،مناط توریستی و گردشگری دیگری نیز دارد ،از جمله آبشار ریووُ که درضلع غربی این  درخت در ارتفاعات جنوبی جنگل های منطقه قرار گرفته است.

f5gach3e2qmebdscy.jpg
در ضمن در کنار درخت کهن سال خطبه سرا ،کافه و کبابی اِریس قرار دارد که از مسافرین پذیرایی می کند.جاده ییلاقی خطبه سرا  تا این تاریخ (تیر ماه 1392)در حدود پنج_ شش کیلومتر (تقریبی )آسفالت شده است .این جاده مهم با اینکه مورد استفاده اهالی دوبخش لیسار تا چوبر تالش در ششماهه اول سال می باشد و دامداران و اهالی روستا های ییلاقی وقشلاقی یک جا نشین هم جوار جاده هم از این مسیربطور دائمی استفاده می کنند ولی  متاسفانه وضعیت خوبی ندارد.و در سال های گذشته بخاطر وضعیت نامناسب جاده عده ای از اهالی در اثر سقوط ماشین به دره جان خود را از دست داده اند و توصییه می کنیم کسانی که علاقه مند سفر به این مناطق هستند احتیاط لازمه را رعایت فرمایند .

علاوه براستفاده محلی از این جاده ، سفر به مناطق توریستی و گردشگری منطقه هم از این جاده امکان پذیر هست ازجمله قله بغرو (با3197 متر بلند ترین قله منطقه تالش) ،روستای تاریخی  مذهبی شاه میلرزان ،چشمه بی نظیر آنا بولاغی ،آبشار ریوو ،مناطق باستانی موجود در مناطق ییلاقی ، کوه های اسرار آمیز نبی قلعه ،.........آبشار سورو،چشمه های قرخ بولاغ(چهل چشمه)و....ییلاقات دیگر منطقه با مناظر بدیع وبهشتی .

در ضمن از ییلاقات خطبه سرا می توان به ییلاقات حویق و از آنجا به روستاهای آهار باهار و کوهساره و شبیلّی و سپس به استان اردبیل متصل شد.


4nvtthh3gn62t9x1scu.jpg

جاده ییلاقی خطبه سرا.یاستی یول

مسیر جاده ییلاقی خطبه سرا معروف به یاستی یول(راه هموار)و یا مسیر کاروانسرا ی قدیم می باشد .این جاده مالرو بوده و به نام راه یاستی یول معروف می باشد وآن زمان که حمل ونقل بیشتر با چهار پایان صورت می گرفت این راهها از جمله راههای هموار حساب می شدند ولی امروزه استفاده از ماشین و اتومبیل برای جابجایی و حمل بار احتیاج به راههایی ماشین رودارد و احداث راههای ماشین رو استاندارد لازمه زندگی امروزی هست.در تصویر قسمتی از جاده خاکی و غیر استاندارد دیده می شود و این راه یکی از خطر ناکترین مسیر ها می باشد شیب تند این قسمت در تصویر مشخص نیست و در هنگام بارندگی این قسمت به مانند پرت گاهی می باشد که با کمترین بی احتیاطی می تواند خطر افرین باشد .در ساخت این جاده می توانستند مسیر را طوری انتخاب کنند که خطر افرین نباشه ولی متاسفانه این کار را نکردند .و خاکی بودن جاده هم عامل دیگری برای خطر افرین بودن این جاده است .

چند سال قبل یکی از جوانان خطبه سراباماشینش،در همین مسیر به دره سقوط کرد و متاسفانه کشته شد.


owbzsmhvbixocggup9d.jpg
تالش،دیار نا شناخته ها

 
تربه گوریکن (محلی كه از انجا، امام زاده شاه میلرزان  مشاهده می شود.)اردیبهشت 92
u5a6cpy06z7v7331tykb.jpg


iyfwxthqg6u2c9nvykz.jpg

 
منطقه جان گیریه

منططقه سه راهی روشنده

 

منطقه متش

منطقه جان گیریه

شالیزارهای اطراف پره سر( روستای رودکنار)

 

 

منطقه دشتون سر

منطقه کرمون

http://www.paresar.ir/

ادامه مطلب |  

«چوكو آز لول ببوم؟!»

آي هـــوني يـون، گـــولمَچَــيون، آز دﬞيوم

چــول ببي ووتدَن؛ چــوكو آز چول ببوم؟!

سا هـَزو سورون رقم هست، كانه دوم

                                   خــول ببي ووتدَن؛ چــوكو آز خول ببوم؟....متن کامل در ادامه مطلب

!اي چشمه ها، آبگيرها، من دريايم.

                                              مي گويند چاله باش؛ چگونه من چاله باشم؟!

                                              صدها هزار سال سن من است، درخت پيرم.

                                              مي گويند شاخه باش؛ چگونه من شاخه باشم؟!

ادامه مطلب |  
 
 

حلول ماه مبارک رمضان
 
 
رمضان المعظم، ماه میهمانی خدا، ازروز چهارشنبه( 1392/4/19)در ایران آغاز می‌شود.
 
 
 

 انما یعمر مساجد الله من امن بالله والیوم الاخر واقام الصلاه واتی الزکاه ولمیخش الا الله فعسی اولءکان یکونوا من المهتدین  .ایه ۱۸ــــسوره  التوبه

مساجد خدا را تنها کسانی اباد می کنند که به خدا و روز باز پسین ایمان  اورده ونماز بر پا داشته و زکات داده وجز از خدا نتر سیده اند پس امید است که اینان از راه یافتگان باشند.


عکسی از مراسم افتتاح ساخت مسجد قد یمی جامع خطبه سرا پس از آتش سوزی چهار شنبه سوری ۱۳۸۹ هجری شمسی {مراسم افتتاح بنای جدید   ۲۸ خردا د ۱۳۹۰}                               
hgdmad4wkwhxhzkz5ek.jpg                           
  حاج بیژن رحمانی پرهیز کار

  جناب آقای حاج بیژن رحمانی پرهیزکار از خیران بزرگ منطقه تالش هستند که از جمله اقدامات مهم ایشان عبارتند:   ساخت پل در روستای کلات – کمک به مساجد و ساخت مسجد کلات مشایخ - مفروش نمودن و کلیه تجهیزات و امکانات – مفروش نمودن مسجد لیسار محله امام حسین (ع ) وساخت مسجد جامع خطبه سرا  می باشد که در ساخت فاز اول این مسجد 460 میلیون تومان هزینه شده است ......

مطالب قبلی  خیر مسجد ساز تالشی:وقف انسان را جاودانی می کند.


حاجی بیژن رحمانی علاوه بر خیرات و وقف های ماندگار ، دردهه ماه محرم الحرام  و مناسبتهای مذهبی ،احسان می دهند . احسانات و طعام دادن مردم در دهه محرم توسط حاجی بیژن رحمانی


 

 اردوهاي جهادي بسيج سازندگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تالش

دانشجويان بسيجي جهادگر دانشگاه آزاد تالش روز دوشنبه سيستم آب آشاميدني روستاي شاه ميلرزان شهرستان تالش را راه‌اندازي كردند.پژمان خوش نما، مسئول اردوهاي جهادي بسيج سازندگي دانشگاه آزاد تالش در گفت‌وگو با خبرنگار «شبكه خبر دانشجو» در رشت، گفت: با توفيقات الهي، همت دانشجويان بسيجي و همكاري معاونت عمراني فرمانداري شهرستان تالش، روستاي شاه ميلرزان كه توسط بسيج دانشجويي به عنوان منطقه محروم شناسايي شده بود، از سيستم آب آشاميدني برخوردار شد و هم اكنون مردم اين روستا از امكانات اوليه مانند برق، آب آشاميدني و خانه بهداشت بهره مندند.وي با اشاره به اينكه مردم اين روستا حتي امكانات اوليه براي امرار معاش را نداشتند، افزود: براي آبرساني به اين روستا 500 متر شاه لوله اصلي توسط اداره آب و فاضلات روستايي اين شهرستان و 220 متر توسط بسيج دانشجويي اين دانشگاه خريداري شد.مسئول بسيج سازندگي دانشگاه آزاد تالش در پايان خواستار ياري و كمك مسئولان استاني جهت برطرف كردن نيازهاي اوليه مردم شد و گفت: از خداوند مي خواهيم كه ما را ياري كند تا اين روستا و ساير مناطق محروم استان را از فقر امكانات نجات دهيم.

 
  
خبرگزار ی پانا:غار ˝دربندرشی˝ شهرستان رودبار، قدیمی ترین غار کشف شده گیلان یکی از جاذبه های گردشگری است .
۱۳۹۲ شنبه ۱۵ تير ساعت 12:12

به گزارش خبرگزاری پانا،قدمت سکونت در این غار به 230 هزار سال و به دور پارینه سنگی بر می گردد .

به گفته رییس مرکز باستان شناسی گیلان قدیمی ترین آثار سکونت انسان در بین غارهای کشور در غار دربندرشی رودبار شناسایی شده است .

ولی الله جهانی افزود : 12 غار گیلان در فهرست آثار ملی ثبت شده است .

غار آویشو ماسال – درفک رودبار و خون فوشه از دیگر غارهای معروف گیلان است . تاکنون 6 غار در گیلان شناسایی شده است.

 
بقیه تصاویر در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  

g84cjp7dyexlpggwo4.jpg

 
ادامه مطلب |  
استان گیلان

سایت زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور

 

 
نام استان : : گيلان
مرکز استان: رشت
مساحت :
14709 کيلومتر مربع
جمعیت: 2241896 نفر
شهرهای مهم: آستارا، آستانه اشرفیه، اَملَش، بندر انزلی، رشت، رضوانشهر، رودبار، رودسر، سیاهکل، شَفتف، صومعه‌سرا، طوالش، فومَن، لاهیجان، لنگرود و ماسال
استان های همسایه از شمال به درياى خزر؛ ازجنوب به استانهاى قزوين ؛ از شرق به استانهاى مازندران و از غرب به استانهاى زنجان و اردبيل محدود است .
جغرافیا: استان گيلان بين 36 درجه و 36 دقيقه تا 38 درجه و 27 دقيقه پهناى شمالى و 48 درجه و 25 دقيقه تا 50 درجه و 34 دقيقه طول شرقی از نصف النهار گرينويچ قرار دارد چشم انداز شمالی کناره های استان گيلان را دريای مازندران نيلگون و تا حدودی آرام تشکيل می دهد و چشم انداز جنوبی آن را (جز بخش باختری که بيشتر آن مرتفع و مردابی است)، جنگل های انبوه دامنه های البرز پوشانده است. در فراسوی جنگل ها، قله های سر به فلک کشيده و پوشيده از برف خود نمايی می کنند که زيبايی خا صی به منطقه بخشيده اند

 

آموزگار تالشي موفق به كسب رتبه دوّم شد.
با اعلام نتايج جشنواره تدريس ابتدايي استان گيلان
به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش شهرستان تالش با اعلام نتايج جشنواره تدريس ابتدايي استان گيلان از سوي گروه تكنولوژي و گروههاي آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان گيلان آموزگار تالشي موفق به كسب رتبه دوّم شد.


به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش شهرستان تالش با اعلام نتايج جشنواره تدريس ابتدايي استان گيلان    از سوي گروه تكنولوژي و گروههاي آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان گيلان آموزگار تالشي موفق به كسب رتبه دوّم شد.

بر اساس بخشنامه اداره كل آموزش و پرورش استان گيلان خانم رويا خودخواه آموزگار پايه ششم دبستان دانش 2 شهرستان تالش در قسمت تدريس عملي با كسب 351 امتياز اين عنوان را بدست آورده است. در اين رتبه بندي نفراتي از خشكبيجار و رودبار نيز عناوين اول و سوم را كسب كردند.

گفتني است در شهرستان تالش 216 آموزشگاه ابتدايي با بيش از 18000 دانش آموز وجود دارد.


منبع خبر :   روابط عمومي آموزش و پرورش تالش

 
مناظر ديدني از منطقه كوهستاني و توريستي مريان ،ديزگاه و آق اولر(تالش)

IMG 0031

متن کامل در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  
تصویری از کوهنوردان تالش بر روی دریاچه یخ زده سبلان

تصاویر مربوط است به آقایان غفور تیموری و علی پرویزی از کوهنوردان تالش

تاریخ صعود به قله 92/4/5

3wlhz3wy46bb79d3yxge.jpg


سبلان، از کوه‌های مرتفع ایران است که در شمال غرب کشور و در استان اردبیل قرار دارد. سبلان سومین قله بلند ایران (پس از دماوند و علم‌کوه) و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار داردکه به نام دریاچه سبلان مشهور است.

 

اختصاصي مريان خبر؛ خانه اربابي با طول و عرض 12.7 × 28.5 متر در دو طبقه با سه ورودي مجزا و با مصالحي از آجر و ملات گلي داراي اتاقهاي متعدد و كوچك مي باشد. هر اتاق نيز داراي اجاق و طاقچه هايي در ديوار و دو نورگير دايره شكل در ضلع جنوبي چهره زيبايي به بنا داده است. سطح ديوارهاي آجري اين بناها با ملات كاهگلي پوشانده شده و سپس با ملات آهكي بنا را سفيد پوش نموده اند.

در واپسين سالهاي حكومت قاجار و همزمان با انقلاب مشروطيت اين بنا توسط دهقانان محلي به آتش كشيده شد.

ثبت اين آثار باستاني در سال 1370 شمسي با شمار 2291 در فهرست آثار ملي به انجام رسيده است. متاسفانه به غير از مرمت بناي قراول خانه پس از 7 سال از نصب داربست هاي فلزي هنوز هيچ اقدامي در جهت مرمت و بازسازي آن انجام نشده است.

IMG 0056


ادامه مطلب |  

اختصاصی مریان خبر؛
   

مراسم استقبال از فرهاد رحیمی در میدان اصلی شهر

   

فرهاد رحیمی که پیش از این موفق شده بود با تیم کبدی ایران، نایب قهرمانی مسابقات کبدی آسیا را کسب کند حوالی ظهر امروز (15 تیر 92) وارد تالش شد و مورد استقبال مسئولین و مردم ورزش دوست شهرستان تالش قرار گرفت.ادامه مطلب

02


ادامه مطلب |  
ادامه مطلب |  
حمل لوله با اتومبیل پیکان در شهرستان تالش میدان کبوتر.عکس از اسفندیار آقاجانی

ادامه مطلب |  


 
کمیته ی نجات زبان تالشی باید در هر شهرستانی ایجاد گردد، و هم باید با هم پیوسته ارتباط داشته باشند. یعنی دارای جلسات هفتگی و ماهانه ی فرعی و اصلی باشند. یعنی هر کمیته فرعی هفته ای یک بار با هم دیدار داشته باشند؛ و در پایان هر ماه، کل کمیته های نجات زبان تالشی و یا فردی به نمایندگی از هر کمیته در جلسه ی ماهانه حضور داشته باشد. یعنی کمیته اصلی نجات زبان تالشی فقط یکی است و مربوط به کل تالش است، که شعبه هایش در هر شهرستانی وجود دارد.


متن کامل در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  
ییلاقات نبی قلعه در مناظق ییلاقی خطبه سرا و کشلی و شیر آباد قرار دارد.و در اصطلاح مردم به نبی قلعه سی معروف هست .

ior5n9vxmv5rfpr80fkg.jpg

 
ناصرالدین شاه پس از شکار در حال کشیدن قلیان
عکس های قدیم ایران ( تاریخی و جالب )
بقیه تصاویر در ادامه مطلب 

ادامه مطلب |  
دقایقی پیش
اسالم و رشت لرزیدند

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 4.4 در مقیاس ریشتر اسالم تالش و رشت را لرزاند.

خبرگزاری فارس: اسالم و رشت لرزیدند

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، دقایقی پیش زمین‌لرزه‌‌ای نسبتاً شدیدی با قدرت 4.4 دهم در مقیاس ریشتر شهر رشت و اسالم را لرزاند.

منشأ وقوع این زمین‌لرزه در 5 کیلومتری اسالم، 9 کیلومتری هشتپر و 24 کیلومتری پره‌سر بوده است.

خسارتی برای این زمین‌لرزه گزارش نشده است.

 
فروش میوه های فصلی در مسیر جاده بین المللی تالش_آستارا

بعضی از بومیان منطقه تالش، در کنار جاده بین المللی ،اقدام به فروش میوه های فصلی محلی می نمایند   مخصوصا در ایام پر تردد  مشتریان خوبی هم برای میو ه هایشان پیدا می شود و ازفروش میو ه ها در آمدی را هم کسب می کنند . در تصویر زیر که مربوط به تاریخ 15 تیر ماه 1392 می باشد محصولاتی مانند انجیل و آلوچه بومی و تمشک و انواع کدو های خوردنی و تزیینی برای فروش بساط شده است.

17wzo0zg9fr2lw2fek.jpg

 

سوره ۶۸: القلم -

به نام خداوند رحمتگر مهربان   بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

نون سوگند به قلم و آنچه می ‏نويسند (۱) ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾

[كه] تو به لطف پروردگارت ديوانه نيستى (۲) مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ

﴿۲﴾

و بى‏گمان تو را پاداشى بى‏منت‏خواهد بود (۳) وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳

﴾ و راستى كه تو را خويى والاست (۴) وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ ﴿۴﴾

به زودى خواهى ديد و خواهند ديد (۵) فَسَتُبْصِرُ وَيُبْصِرُونَ ﴿۵﴾

[كه] كدام يك از شما دستخوش جنونيد (۶) بِأَييِّكُمُ الْمَفْتُونُ ﴿۶﴾

پروردگارت خود بهتر مى‏داند چه كسى از راه او منحرف شده و [هم] او به راه يافتگان داناتر است (۷) إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ ﴿۷﴾

پس از دروغزنان فرمان مبر (۸) فَلَا تُطِعِ الْمُكَذِّبِينَ ﴿۸﴾

دوست دارند كه نرمى كنى تا نرمى نمايند (۹) وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَيُدْهِنُونَ ﴿۹﴾

و از هر قسم خورنده فرو مايه‏اى فرمان مبر (۱۰) وَلَا تُطِعْ كُلَّ حَلَّافٍ مَّهِينٍ ﴿۱۰﴾.......سوره ۶۸: القلم -

 
آبشار زُمُرُّد حویق      (شهرام آزموده)

 برای رسیدن به این آبشار باید از خیابان ولی عصر آن شهر به طرف بالا دست طی طریق کنید. به نظرم حدود 10 کیلومتر راه هست. خاکی و نسبتاً ناجور. البته حدود یک سوم راه آسفالته است و مابقی خاکی. از حویق باید تا روستای زُمُرُّد بروید. روستای زمرد بعد از فتح الله محله قرار دارد. ب

از روستای زمرد تا آبشار سراشیبی ست و 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

 از چند جوان چوبری که برای دیدن آبشار به آن جا آمده بودند شنیدم که تا الان چند نفر به خاطر سقوط از آبشار اصلی جان باخته اند. چون به بالای ابشار که به خاطر وجود آب دارای جلبک است و  لیز می باشد، می روند و به ناگاه سُر می خورند و می افتند. آنان می گفتند قبلا شاهد سقوط یک اصفهانی از بالای ابشار به پایین بوده اند ولی آن شخص خوشبختانه زنده مانده بود.

آن چه که در این مسیر برایم جالب توجه بود زندگی و معماری و سنت ها و لباس های اهالی بود که کاملاً تالشی بود، اما هیچ کس شان تالشی نمی دانستند و ترکی سخن می گویند. برای برقراری ارتباط با پیرمردان و پیرزنان که فارسی نمی توانند حرف بزنند مجبوری به زبان ترکی حرف بزنی. حتی اگر کامل بلد نباشی و یا اصلاً دوست نداشته باشی و ...

ولی این جا همه چیز نشان می دهد که سرزمین تالش است.آبشار اصلی و بزرگ با حدود 15 متر ارتفاع

متن کامل در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  
 
متن کامل در ادامه مطلب

 


          

تخم کهلیک (کبک وحشی )

ادامه مطلب |  
... ...